Nearly all students from low‑income households
Data about students' economic need comes from the National Center for Education Statistics, via our partners at MDR Education.
Support her classroom with a gift that fosters learning.
Monthly
One-time
Support Mrs. Alston-Fisher's classroom with a gift that fosters learning.
Monthly
One-time
Make a donation Mrs. Alston-Fisher can use on her next classroom project.
Your custom url is /mrsalston-fisher1998
The IPEVO presenter will allow me to model using a math manipulative, without having my kids stand around me in a group. This is really hard, when you have over 30 kids in a class. The card stock will be used to create math games, which is much cheaper to make than buy. The games support skills learned. The dry erase boards my students are using are about 14 years old. They are almost twice the age of my students. They are really raggedy and beat up. Some are so tattered and torn that the kids hate using them. My students use them daily to show mastery of taught skills.
The toner for the printer will be a big help, a time and money saver. We have one copier in the building for a school that has grades from pre-k to 8. It can be difficult to copy papers. I purchased the printer for $180.00. I also bought the replacement toner for $54. It can get really expensive copying for 65 students. I make process charts and notes and send copies home with my students.
About my class
The IPEVO presenter will allow me to model using a math manipulative, without having my kids stand around me in a group. This is really hard, when you have over 30 kids in a class. The card stock will be used to create math games, which is much cheaper to make than buy. The games support skills learned. The dry erase boards my students are using are about 14 years old. They are almost twice the age of my students. They are really raggedy and beat up. Some are so tattered and torn that the kids hate using them. My students use them daily to show mastery of taught skills.
The toner for the printer will be a big help, a time and money saver. We have one copier in the building for a school that has grades from pre-k to 8. It can be difficult to copy papers. I purchased the printer for $180.00. I also bought the replacement toner for $54. It can get really expensive copying for 65 students. I make process charts and notes and send copies home with my students.